Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Lila Kağıt için sosyal sorumluluk konusu olmazsa olmaz konuların başında gelmektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı kurumlar için bir görevden ziyade, Lila Kağıt gibi ülke ekonomisine katkı sağlayan firmaların sahip olması gereken bir toplumsal bilinç olarak görülmekte ve Lila Kağıt bu doğrultuda tüm çalışanlarını kurumsal sosyal sorumluluk projelerine dahil etmektedir.

Lila Kağıt için sosyal sorumluluk bilincinin özünde hayata karşı, doğaya karşı, toplumsal olaylara karşı farkındalık ve az ya da çok, büyük ya da küçük, bölgesel ya da kitlesel harekete geçme hali bulunmaktadır. Dünyanın sunduğu doğal kaynakların sonsuz olmadığının, küresel iklim değişikliğinin ciddiyetinin ve nitelikli eğitimin her çocuğun hakkı olmasının farkındalığı Lila Kağıt için sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmede itici güç olmaktadır. Lila Kağıt bu anlayış doğrultusunda dünya ve topluma karşı borçlu hissetmekte ve sosyal sorumluluk alanı olarak özellikle çevre ve eğitim alanlarını sahiplenmektedir.

Maylo ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile Çocuklar “Düşleyecek Büyüyecek”
2024

Çocukların en temel hakkı olan nitelikli eğitim için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile olan 13 yıllık iş birliğimizi bir adım öteye taşıyoruz ve “Düşleyecek Büyüyecek” projesini hayata geçiriyoruz. Düşleyecek Büyüyecek projesi kapsamında Maylo Düşler Atölyesi çatısı altında gerçekleştirilen görsel sanatlar ve drama atölyeleri ile çocukların hayallerinin gücünü sanatın öğreticiliği ile birleştiriyoruz.

Çocukların Düşleri Maylo Düşler Atölyesinde Büyüyor​

Türkiye’nin dört bir yanında, toplam 27 il ve TEGV’e ait 61 biriminde çocuklarla buluştuğumuz Maylo Düşler Atölyesi’nde, görsel sanatlar ve drama olmak üzere iki farklı atölye yer alıyor. Görsel sanatlar atölyesinde özellikle plastik sanatlarla; çocukların yaratıcılık, birlikte çalışabilme, iletişim, özgüven gibi yaşam becerilerini kazanmaları ve hayal gücünün, keşfetmenin verdiği ilhamla duygu ve düşünceleri anlatan sanatsal ürünler ortaya koymalarını amaçlıyoruz. Plastik sanatlar ile ilgili temel kavramları öğrenmek, Matisse gibi önemli sanatçılar ve onların çalışmalarıyla ilgili farkındalık kazanmak, pek çok farklı malzemeyi kullanarak tasarım becerileri geliştirmek, Maylo Düşleri Atölyesi’nde çocuklara sunduğumuz programın bir parçası. Programdaki ikinci atölyemiz olan drama atölyesinde ise çocuklar doğaçlama yeteneklerini geliştirmekle kalmıyor, duygu, düşünce ve deneyimlerini drama yoluyla ifade etmeyi de öğrenmelerini sağlıyoruz. İletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olmayı amaçladığımız drama atölyesi ile çocukları tiyatro sanatının büyülü dünyasının içine çekilerek, hayal güçlerini sınırsızca kullanıyorlar .

Hassasiyetimiz Doğaya, Mirasımız Yarınlara
2022

Hassasiyet doğamızda var…

 

Var olduğumuz ilk günden beri doğaya hassasiyetle ve nezaketle yaklaşıyoruz. Ürettiğimiz hiçbir ürün için doğal ormanlara dokunmuyoruz. Ürünlerimizi, doğada çözünebilen çevre dostu ambalajlardan üretiyoruz.
Gelecek nesillere daha güzel yarınlar bırakmak için ecording iş birliği ile tohum topu atışları gerçekleştirerek Türkiye’nin eşsiz doğasının genişlemesine katkı sağladık. Alınan her Sofia paketi 1 tohum topuna dönüştü ve bu tohum topları geleceğimiz için umut ışığı oldu. ecoDrone ile havadan atılan tohum toplarıyla Türkiye’nin öncelikle ulaşılması güç alanlarında ağaçların artırılmasına ve biyoçeşitlilik sağlanmasına destek olduk.

Çorlu'da TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi
Ocak 2021'den bugüne

Yılda 3500 çocuğumuzu nitelikli eğitimle buluşturma hedefi bulunan  öğrenim biriminde, yıl boyunca 6-14 yaş aralığındaki çocuğun eğitimine destek olunacak. TEGV öğrenim birimleri içinde en büyük kapasiteye sahip birim sürdürülebilirlik ve çevreci mimarisiyle de dikkat çekiyor.

https://havadayiz.com/360/tegv_corlu/

https://www.youtube.com/watch?v=EL99k48V1HA

Covid-19 Dönemi Sorumluluk İlkemiz
2020

Covid-19 döneminde Sorumluluk ilkemiz doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’mız ile iletişime geçerek Lila Kağıt olarak üretimini yaptığımız muayene masa örtülerimizi bağışlamak istediğimizi ilettik. Bu kapsamda 100 bin rulo muayene masa örtüsünü Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün rehberliğinde tüm kamu hastanelerimize ve ambulanslarımıza bağışladık. Üretim tesisimizin de bulunduğu Çorlu ile birlikte Tekirdağ ve Çerkezköy’deki devlet hastaneleri ve ambulansların 3 aylık hijyenik temizlik kâğıdı ihtiyacını da karşıladık.

Tablet Bağışı
2020'den bugüne

Lila Kağıt olarak çocuklarımızın içinde bulunduğumuz koşullarda uzaktan eğitim sürecinde en büyük ihtiyaçlardan biri olan tablet/bilgisayar konusunda Çorlu Melahat Kozar İlkokulu’na 20 adet laptop bağışı yaptık. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne tablet bağışı gerçekleştirdik. Son olarak tablet bağışına çocuklarımızın eğitiminin en büyük destekçisi Maylo markamızla devam ettik ve Getir iş birliği ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Yeni Dünya Kampanyası’na 250 adet tablet bağışladık.

Çocukların Hayallerindeki Dünya, Maylo Ambalajlarında!
Ocak 2020

Türkiye’nin önde gelen temizlik kâğıdı üreticisi Lila Kağıt, Maylo markası ile hayata geçirdiği Maylo Resim Şöleni kapsamında, çocuklarımıza ‘Hayalinizdeki Dünya Nasıl Bir Yer?’ sorusunu yöneltti. Cevabını resmeden çocuklarımızın çizimlerinden özel ambalajlı ‘Resim Şöleni’ ürünleri tasarladı. Maylo, 21 Ekim 2020 itibariyle ŞOK marketlerde satışa sunulan Tuvalet Kağıdı, Havlu Kağıt ve Peçete satışlarından elde edilecek gelirin bir kısmı ile TEGV’de etkinliklere katılan çocuklarımızın eğitimlerine katkıda bulundu.

CEO Pledge - LEAD Network Üyeliği
2019'dan bugüne

Lila Kağıt olarak Kadın istihdamını artırmak ve kadınların daha üst pozisyonlarda görev almasını sağlamak adına gerekli farkındalığı oluşturmak için de çeşitli çalışmalarımız devam etmekte olup LEAD Network’ün kurumsal ve global üyesiyiz. Ayrıca 2023 yılına kadar mevcut kadın çalışan ve yönetici oranımızı %5 arttırmayı taahhüt ettiğimiz CEO Pledge’in Türkiye’den ilk imzacısıyız.

TEGV Atma Bağışla
2019'dan bugüne

2019 yılında 2 ton, 2020 yılında ise 1,8 ton elektronik atık eğitime dönüştü. Toplam 37 çocuğumuzun eğitimine katkı sağlandı.

TEMA Sofia Geleceğinizi Korur Hatıra Ormanı
2019

Lila Kağıt olarak üst segment markamız Sofia & Migros & TEMA iş birliğinde ‘Geleceğimiz için 10 Bin Fidan Hatıra Ormanı’ projesini hayata geçirdik. Migros’a özel olarak üretilen Sofia markalı ürünümüzü, projenin ana ürünü olarak Migros’larda satışa sunduk, diğer tüm ürünleri de  sticker ile projeye dahil ettik. Bu ürünlerin satışından elde edilen gelir ile Tema’ya 10.000 fidan bağışı yaptık. 

Tekirdağ’da TEGV Fibria Öğrenim Birimi
Kasım 2018'den bugüne

Farklı iş ortaklarımızı bir araya getirme amacıyla 2018 yılında Lila Kağıt olarak Brezilya’nın önde gelen ormancılık şirketlerinden Fibria ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile Tekirdağ’da TEGV Fibria Öğrenim Birimi’ni açtık. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde açılışını yaptığımız öğretim birimi, yabancı kökenli bir kurumun Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olarak hayata geçirdiği ilk kurumsal sosyal sorumluluk projesi olma özelliği taşıyor. Toplamda 78 çocuk koltuğu kapasitesi bulunan öğrenim biriminde, yıl boyunca 6-14 yaş aralığındaki toplam 2.000 çocuğun eğitimine destek olmayı hedefliyoruz. 100 gönüllünün eğitim vereceği birimde, farklı becerilere sahip olarak dünyaya gelen çocuklara kendi potansiyel ve yeteneklerini keşfetmeleri ve nitelikli eğitim almaları tek gayemiz. Bu birim ayrıca günümüz eğitim modeli olan Maker Atölyesini “Deneyerek Yapma” de bünyesinde bulunduran ilk TEGV birimi. Yani çocuklar burada deneyimleyerek öğrenme modelinde eğitim alıyor. 78 çocuk koltuğu kapasitesi bulunan öğrenim biriminde, yıl boyunca 6-14 yaş aralığındaki toplam 2.000 çocuğun eğitimine destek olunacak.  Açılığı günden bugüne 7500 çocuğa nitelikli eğitim imkanı sundu.

TEGV’le “Sualtından Geleceğe” Sergisi
Eylül 2018

Lila Kağıt olarak eğitim ve çevre konusu önceliğimiz olsa da zaman zaman kültür-sanat ve spor faaliyetlerini desteklemeyi de arzuluyor ve bu konuda atılımlarda bulunuyoruz. 2018 yılında Sualtı Fotoğraf Sanatçısı Taci Yücedere’nin çektiği 29 su altı fotoğrafından oluşan ‘TEGV’le Sualtından Geleceğe Sergisi’ne sponsor olarak, Deniz Müzesi’nde sanatseverlerle buluşturduk. Bu sergiden elde edilen gelir ile 525 çocuğun eğitimine katkı sağladık. Bu 3. Fotoğraf sergimizdi ve ilkini 2011 yılında “Uzaktan Yakından” adlı fotoğraf sergisi ile başlatmıştık. İkincisi ise 2013 yılında “İki Yaka Bir Şehir” adlı tamamı İstanbul fotoğraflarından oluşan bir sergiydi. Bugüne kadar sergiler vesilesiyle 1.200’den fazla çocuğumuzun eğitimine katkı sağladık.

TEGV’e 25 Bin Kitap
Haziran 2018

Bu bilinci yaratmanın farklı iş ortaklarımızla farklı projeleri de hayata geçirmekle mümkün olacağı inancıyla 2018 Haziran ayında Lila Grup ve Migros iş birliğinde “TEGV’e 25 Bin Kitap” kampanyası başlattık. Türkiye’nin 81 ilindeki Migros mağazalarında geçerli olan proje kapsamında özel tasarlanmış Maylo ürünlerinin geliri ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlamak üzere 25 bin kitap temin ettik.

Kapak olsun
2018'den bugüne

Lila Kağıt ofis ve fabrikalarında toplanan plastik kapaklar düzenli aralıklarla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine (TOFD)gönderilmektedir. Bu proje ile toplanan kapakların ihtiyaç sahipleri için tekerlekli sandalyeye dönüşmesine katkı sağlanmaktadır.

Lila Gönüllüleri Maraton'da
2016'dan bugüne

Tüm paydaşlara dokunmak için en kıymetli sermayemiz olan entelektüel sermayemiz yani çalışanlarımızla birlikte de sosyal sorumluluk projelerine destek olmayı seviyoruz.  Bu anlamda İstanbul Maratonu ve diğer maratonlara başta Genel Müdürümüz Alp Öğücü ve çalışma arkadaşlarımızla her yıl katılım sağlıyoruz. Maratonda Lila çalışanları tarafından bugüne kadar TEGV adına 450’den fazla çocuğumuzun eğitimi için bağış toplandı.

Sofia Ormanları Yok Etmez
2014'ten bugüne

Ülke olarak Orman ve Kâğıt ürünleri sanayi ithalatına yılda yaklaşık 4 milyar dolar ödüyoruz. Çünkü ülkemizde endüstriyel ormancılık ve selüloz tesisine yönelik bir politika ne yazık ki yok. Bu da hem mobilya hem de kâğıt karton sanayisinin dışa bağımlı olmasına sebep oluyor.  2014 yılında ihracat yerine ithalata dayalı bir ekonomi anlayışının hem ülke ekonomisine değer katacağına hem de çevre ve sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak adına endüstriyel ağaç tarımı konusunda ENAT’a (Endüstriyel Ağaç Tarımı A.Ş) sponsor olarak endüstriyel amaçlı bir projeye imza attık ve ‘Sofia Ormanları Yok Etmez’ kampanyamızı hayata geçirdik. 2016 yılında bu konudaki farkındalığı yaygınlaştırmak için kıymetli sanatçımız Ediz Hun’un da desteği ile ‘Sofia Ormanları Yok Etmez’ kampanyamızı 2. faza taşıdık. Projemizin başlamasından bu yana 50 bin ağaç dikimi gerçekleştirdik. İlk hasadını ENAT 20 yıl sonra alacak.  Her yıl fidan dikim sayısını artırarak sürdürmeyi planladığımız bu ve benzeri projelerimizle; 2023 yılında 600 futbol sahası büyüklüğünde (3,5 milyon metrekarelik) bir alanda 700 bin ağaç dikimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu gelecek hedefimiz doğrultusunda Lila Kağıt’un kâğıt iş kolunda her yıl yapmış olduğu satış oranı kadar Türkiye’ye orman kazandırmış olacağız.  Projemizle bu alana yıllar önce yatırım yapan gelişmiş ülkeler gibi doğal ormanlar üzerindeki kesim baskısının azaltılarak daha iyi korunmasını, her geçen gün artan hammadde ihtiyacının ülkemizde karşılanmasını hedefliyoruz. Böylece dış pazara olan bağımlılığımızı azaltmayı, erozyonların ve havaya karbon yayılımının önlenmesini, yeni istihdam alanlarının açılarak kırsal kalkınmaya katkı sağlamayı amaçlıyoruz.  Çünkü yeni dikim alanlarının oluşması köylerimizle de çok ilgili. Bu alanlara bakacak bu ağaçları kollayacak, gerekli işçiliği yapacak köylülerin olması lazım. Köylülerde bu yoldan para kazanıp iş sahibi oluyor ve şehirlere göçler engellenmiş oluyor.

Projemizin başlamasından bu yana 50 bin ağaç dikimi gerçekleştirdik. İlk hasatını ENAT 20 yıl sonra alacağımız projede hedefimiz: 2023 yılında 600 futbol sahası büyüklüğünde (3,5 milyon metrekarelik) bir alanda 700 bin ağaç dikimi gerçekleştirmek.

TEGV’le “İki Yaka Bir Şehir “Fotoğraf Sergisi
Mayıs 2013

2013 yılında “İki Yaka Bir Şehir” adlı tamamı İstanbul fotoğraflarından oluşan bir sergide Yönetim Kurulu Başkanımız Orhan Öğücü’nün de fotoğrafları yer aldı. Sergiden elde edilen gelir Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfına bağışlanmış olup bu sergi vesilesiyle toplam 430 çocuğun eğitimine katkı sağladık.

 

TEGV’le “Uzak’tan Yakın’dan” Fotoğraf Sergisi
Kasım 2011

2011 yılında “Uzaktan Yakından” adlı fotoğraf sergisi  eğitime destek amacıyla ilk olarak düzenlediğimiz sergimizdi.  Yönetim Kurulu Başkanımız Orhan Öğücü’nün de fotoğraflarının yer aldığı sergiden elde edilen gelir Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfına bağışlanmış olup bu sergi vesilesiyle toplam 257 çocuğun eğitimine katkı sağladık.

Maylo ürünlerinin satışından TEGV'e katkı
2010'dan bugüne

Çocuklarımız bizim geleceğimiz, sürdürülebilir bir gelecek için çocuklarımızın nitelikli eğitim almaları kurumsal sosyal sorumluluk bağlamında ilk önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Bu düşüncemizden hareketle nitelikli eğitime yıllardır gönül vermiş olan TEGV ile 2010 yılından bu yana iş birliği yapıyoruz. Kâğıt sektöründeki ilk sosyal sorumluk projemiz ile Kasım 2010’dan bu yana Maylo ürünlerinin satışından elde edilen gelirin bir kısmını Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na aktarıyoruz. Bu farkındalığı yaratmak adına da Maylo markalı ürünlerimizde 2010 yılından beri TEGV logosuna yer veriyoruz. TEGV ile iş birliğimiz çerçevesinde bugüne kadar 20 binden fazla çocuğun eğitimine katkıda bulunduk ve satışlarımızla her geçen gün daha fazla çocuğun eğitimine katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Üniversite & Sanayi İşbirliği

Değer verdiğimiz ve geliştirmeye çalıştığımız konulardan biri de Üniversite&Sanayi işbirliği projesi bu anlamda işbirliği yaptığımız üniversitelerimiz var ve gençlerimizin hem meslek seçimine yardımcı oluyor hem de mezuniyet öncesi iş hayatına kendilerini hazırlıyoruz.

Diğer
2018'den bugüne

Lila Kağıt çalışanları her yıl Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Tanışma toplantıları yapmakta ve belirledikleri Sivil Toplum Kuruluşlarına gönüllü olarak destek vermektedirler. Bugüne kadar destek verilenler, Koruncuk, Bir Oyuncata Sen Ver vb. Tüm bunların yanısıra Lila Kağıt ihtiyaç sahibi dernek ve okullara temizlik kağıdı desteği de vermektedir. ECADEM, TEGV, Mor Çatı, Devlet Okulları, Türk Kanser Derneği b.

Gönüllü Hizmet Vakfı Projeleri

Lila Kağıt’un kurucuları da olan Gaziantepli Öğücü ailesi, toplumdan kazandığının bir kısmını yine topluma geri kazandırma sorumluluğuyla hareket ediyor. 2010 yılında kurulan; kamu kurumları ile birlikte çalışarak yerel ihtiyaçları belirlemek, kamuya bağışlamak üzere eğitim, kültür ve sağlık tesisleri yapmak hedefiyle Gönüllü Hizmet Vakfı bulunuyor. Lila Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü, Gönüllü Hizmet vakfında yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev almaktadır.

Gönüllü Hizmet Vakfı’nın kuruluşundan bugüne hayata geçirdiği hizmetleri arasında; 

• Gönüllü Hizmet Vakfı İnal Aydınoğlu Yurdu

• Gönüllü Hizmet Vakfı Kadıköy Aysel-Abdullah Öğücü Kız Öğrenci Yurdu

• Gönüllü Hizmet Vakfı Kadıköy Mustafa Saffet Anadolu Lisesi

• Gönüllü Hizmet Vakfı Pendik Mustafa Saffet Fen Lisesi

• Gönüllü Hizmet Vakfı Ataşehir Mustafa Saffet Kültür Merkezi

• Gönüllü Hizmet Vakfı İnal Aydınoğlu Ortaokulu

• Gönüllü Hizmet Vakfı Gaziantep İnal Aydınoğlu İlköğretim Okulu

• Gönüllü Hizmet Vakfı Çorlu Aysel Abdullah Öğücü Ortaokulu

• Gönüllü Hizmet Vakfı Gaziantep Evren ve Ahmet Öğücü Anaokulu

• Gönüllü Hizmet Vakfı Gaziantep Aysel  Öğücü Anaokulu

• Gaziantep Bey mahallesi Aysel Abdullah Öğücü Sokağı

• Akfırat Anaokulu Lions Gaziantep