SOFIA ENAT Sponsorluğu

Lila Kağıt’tan ‘orman dostu’ projeye büyük destek

Dünya standartlarında temizlik kağıtları üretme vizyonuyla 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Lila Kağıt, yenilikçi ürünleriyle fark yaratan üst segment markası Sofia ile sektörde yeni bir dönemin kapılarını araladı. Lila Kağıt; kağıt sektörünün hammaddesi selülozun sağlandığı ormanların korunmasına fırsat yaratacak ve Türk sanayine katkı sağlayacak yeni bir girişimin destekçisi oluyor. Bu girişimle Lila Kağıt; ENAT (Endüstriyel Ağaç Tarımı San. ve Tic. A.Ş)’ın sponsoru olarak, kağıt sektörüne uygun Türkiye’nin ilk endüstriyel orman tarımı projesini başlattı. Lila Kağıt, böylece toplumsal sorumluluk adına da önemli bir adım atmış oldu.

Hedef 2023’e kadar 700 bin ağaç
Lila Kağıt, ENAT ile birlikte gerçekleştirdiği orman dostu projesini açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, ayrıca ormanların önemine dikkat çeken ‘Sofia Ormanları Yok Etmez’ reklam kampanyasının ön gösterimini yaptı.  Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, TEMA ve ENAT’ın Kurucu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, Endüstriyel Ağaç Tarımı Uzmanı ve Işık Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak katıldı. Toplantıda, projenin tüm taraflarına teşekkür ederek başlayan Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü; projenin sektöre, ülke ekonomisine ve toplumsal sorumluluğumuza sağlayacağı katkının kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti. Öğücü konuya ilişkin şunları söyledi; “Bugün yatırımı gerçekleştirilecek endüstriyel orman tarımının ilk hasatının 20 yıl sonra alınması bekleniyor. Her yıl fidan dikim sayısını artırarak sürdürmeyi planladığımız bu projemizde; 2023 yılında 600 futbol sahası büyüklüğünde ( 3.5 milyon metrekarelik) bir alanda 700 bin ağaç dikimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu gelecek hedefimiz doğrultusunda Lila Kağıt’ın her yıl yapmış olduğu satış oranı kadar Türkiye’ye orman kazandırmış olacağız.”

“Sofia Ormanları Yok Etmez”
Enat’ın kuruluşunda yer alan şirketlerin, kendi sektörlerinin önde gelen temsilcilerinin olduğuna dikkat çeken Öğücü, temizlik kağıdı sektöründen ise ilk olarak Lila Kağıt’ın projede yer aldığını belirtti. Projeye destek vermelerindeki çıkış noktalarının Lila Kağıt’ın markası Sofia’nın yeni reklam kampanyası olduğunu dile getiren Öğücü; “Türkiye’nin ilk ve tek 4 katlı kağıt havlusunu 2012 yılında Sofia markamızla pazara sunduk. Bu kapsamda, ‘Sofia Ormanları Yok Etmez’ temasıyla hazırladığımız kampanyamızda; gönül rahatlığıyla 4 katlı üretim yapabildiğimizi ve bunu da doğal ormanları yok etmeden hayata geçirebildiğimize vurgu yapıyoruz” dedi.
Projeyle ilgili konuşan TEMA ve ENAT’ın Kurucu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit ise, 2005 yılında başlattıkları endüstriyel orman tarımının ülkemiz için önemine değindi. Gökyiğit bu girişimleri ile doğal ormanlar üzerindeki kesim baskısının azaltılarak daha iyi korunmasını, her geçen gün artan hammadde ihtiyacının ülkemizde karşılanmasını hedeflediklerini ifade etti. Böylece; dış pazara olan bağımlılığımızı azaltmayı, erozyonların ve havaya karbon yayılımının önlenmesini, yeni istihdam alanlarının açılarak kırsal kalkınmaya katkı sağlamayı amaçladıklarını ekledi. 
Lila Kağıt’a proje kapsamında danışmanlık veren Endüstriyel Orman Tarımı Uzmanı ve Işık Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak, toplantıda yaptığı konuşmasında endüstriyel orman konusunda Türkiye’deki güncel durumu aktardı, ormancılığımız açısından önemine ilişkin detayları paylaştı. “Ülkemizde 19 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan odun, selüloz, kağıt ve karton sektöründeki ihracatımız 5 milyar dolar civarında.  Orman ürünlerinde hammadde ithalatımız ise 3 milyar doların üzerinde. Kullanılan kimyasal, makine ekipmanları,  ambalaj malzemeleri gibi diğer kalemlerin de yabancı olduğu düşünüldüğünde  cari açığı olan  bir sektördür diye belirtti.
Boydak sözlerine; “Dünyada endüstriyel ağaç tarımı, toplam ormanların %5’ine denk geliyor. Buna rağmen odun ihtiyacının %35’i buradan karşılanıyor. Gün geçtikçe bu rakam yükseliyor. Bu sebeple, ağaç tarımına yıllar önce önem vererek yatırım yapan gelişmiş ülkelerde doğal orman kaybı artık yaşanmıyor. Ülkemizde endüstriyel ağaç tarımı konusunda çeşitli girişimler oldu.  Özel teşebbüsler arasında hem en büyük yatırımı hem de kağıt sektörünün hammaddesine yönelik girişimi ise ENAT tarafından yapıldı. Endüstriyel orman tarımında Türkiye’nin başarıya ulaşmasındaki en büyük rolü özel sektörün üstleneceğin inanıyoruz. ENAT’a ve Lila Kağıt’a, Türk sanayine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz; bu proje ile de; tüm özel sektörü elini taşın altına koymaya davet ediyoruz.” diyerek sektöre de önemli mesajlar verdi.    

Lila Kağıt, sponsorluk çalışmasının yanı sıra bu yıl itibariyle TEMA ile başlattığı işbirliği kapsamında fidan dikme ve ağaçlandırma projelerini de hayata geçirmeye hazırlanıyor. TEMA ile yürütülen projenin ilk ayağında; Balıkesir’in Kepsut beldesinde şirket çalışanları ve iş ortakları adına 5 bin fidanlık bir ‘Sofia Hatıra Ormanı’ oluşturulacak. Şirket Hatıra Ormanı’nın önümüzdeki yıllarda daha da genişleterek yaygınlaştırılmasını hedefliyor.
Lila Kağıt Hakkında
Marmara Şirketler Gurubu, hızla gelişen Türkiye’nin temizlik kağıt pazarındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yüz yüz Türk sermayeli Lila Kağıt’ı kurdu ve şirket “Dünya standartlarında temizlik kağıtları üretme” vizyonuyla Kasım 2007 de faaliyetine başladı.
100 bin m²’lik alana kurulu olan Lila Kağıt, 2012 Ocak ayında tamamlanan yeni yatırımlarıyla yılda 150 bin ton üretim kapasitesine ulaştı ve sadece Türkiye’nin değil, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Kafkaslar ve Afrika’nın tek kampüsteki en büyük kağıt üretim tesisi oldu. Bobin ve yarı mamül kâğıt satışında yurtiçi ve yakın coğrafyada lider konumda olan Lila Kâğıt dünyada 45’ten fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Lila Kağıt, bugüne kadar gerçekleştirdiği 100 milyon doları aşan ihracatı ile kağıt, karton, ambalaj, kırtasiye sektörlerinde İstanbul İhracatçı Birlikleri üyeleri arasında kurulduğu yıldan bu güne ilk 10’da yer almıştır.

ENAT (Endüstriyel Ağaç Tarımı San. ve Tic. A.Ş.) Hakkında
ENAT, “Endüstriyel orman plantasyonlarının tesisi ve geliştirilmesi projesi” çerçevesinde ülkemizde endüstriyel ağaçlandırmalar yapmak üzere kurulmuş ilk şirkettir. Şirket, Ali Nihat Gökyiğit’in önderliğinde, 2005 yılında 26 kurucu ortak tarafından kuruldu.

Endüsriyel Ağaç Nedir?
Verimli topraklara sahip bozuk orman alanları veya tarım alanları ile ayrılacak diğer orman alanlarında, hızlı gelişen türlerle, tarım bitkileri gibi kısa sürede hasat verecek ağaç yetiştirmektir. Ağaçların kesimi tür ve amaçlanan ağaç çapına göre, genelde 9-30 yıl arasında değişmektedir. Hatta daha ince çaplı ağaç yetiştirmek amaçlanırsa, kesimler 1-5 yaşları arasında yapılabilmektedir. Endüstriyel ağaçlandırmalarda kesimden sonra, alanda yeniden dikim yapılmaktadır.
Ülkemizde iğne yapraklı türlerle (çamlarla) en geniş endüstriyel orman ağaçlandırmaları Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Kavak, okaliptüs gibi yapraklı tür ağaçlandırmaları ise köylümüz ve diğer özel teşebbüs tarafından kurulmaktadır.
Ülkemizde iğne yapraklı türlerle kâğıt sektörünün hammaddesine de yönelik en büyük endüstriyel orman ağaçlandırması yatırımı yapan özel kuruluş ise ENAT A.Ş dir.
Orman endüstri kuruluşlarımızı, endüstriyel ağaçlandırmalardan sağlanan odun hammaddesi ile desteklediğimiz oranda:

  • Doğal ormanlarımız üzerindeki kesim baskısı azalır.
  • Doğal ormanların toprak koruma, su rejimini düzenleme ve estetik işlevleri etkinleştir.
  • Cari açık ve döviz kaybı engellenir.
  • Kırsal kalkınmaya katkı sağlanır.
Kısaca, endüstriyel orman ağaçlandırmaları doğal ormanların sigortasıdır.
23 Nisan Şenliği

Bu yıl 5.si düzenlenen Geleneksel Kadıköy Belediyesi 23 Nisan Çocuk Şenliğinde Maylo “Ana Sponsor” olarak yer aldı.

21-22 ve 23 Nisan tarihlerinde tam 3 gün süren etkinlikte; gün boyu yarışmalar, dans ve müzik gösterileri, şişme oyuncaklar, park alanı oyuncakları, resim ve yüz boyama etkinlikleri, ikramlar ve hediyeler vardı.

Selamiçeşme Özgürlük Parkında gerçekleşen bu etkinlik, her yıl binlerce çocuğun ve ailesinin katıldığı halka açık bir etkinlikti.

22 Nisan Pazar günü anfi tiyatro içinde yapılan Pinhani konseri etkinliğe gelen her yaştan insanı eğlendirdi.

Katılımcılara, bir çok bedelsiz ürün ve hediye dağıtılan bu etkinlikte, çocuklar kadar ailelerinde yüzü güldü.

Maylo Temizlik Şenliği

Çocukların eğitimine katkı sağlamayı gönülden amaç edinen Maylo , TEGV le yaptığı işbirliğinin ardından şimdi de Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Örnek Lions Kulübü ile birlikte Ataşehirdeki ilköğretim okullarını ziyaret ediyor.

Çocuklara el yıkama ve genel tuvalet temizliğinin önemi hakkında bilgi vermeyi amaçlayan ziyaretlerde, Maylo, ana sınıfı, 1,2 ve 3. Sınıf öğrencilerine bu bilgileri bir tiyatro gösterisiyle aktarıyor. Bu sayede çocuklar oyunu izlerken hem eğleniyor hem de temizlik kurallarını öğrenmiş oluyorlar. Tiyatro sonrasında dağıtılan hediye paketlerinin içerisinde bulunan broşürlerle de gösteride izledikleri bilgileri pekiştirebiliyorlar.

Dönem sonunda yapılacak resim yarışmasıyla, çocukların temizlik hakkındaki hayal dünyalarını görmeyi amaçlayan Maylo, düzenlenecek ödül töreniyle, yarışmanın kazananlarına hediyelerini teslim edecek. Maylo bu projeyle önümüzdeki dönemlerde önce İstanbul, daha sonra tüm Türkiye’ye ulaşmayı planlıyor.

Kısa metrajlı film yarışması

118-Y Yönetim Çevresi Lions Federasyonun, “ Uluslararası Kısa Film Yarışması” organize etmekteki gayesi, ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaktır.

Amaç hızla gelişmekte olan sinema alanındaki yeni atılımları ve genç sanatçıları desteklemek, önemli bir tanıtım aracı olan sinema sanatından yarışma dolayısıyla ülkemizi tanıtımına yarar sağlamak ve uluslararası projelerde genç sanatçılar arasında esin paylaşımına olanak sağlamaktır. Bütün bunlarla birlikte, sinema dünyasında yeni, yaratıcı fikirlerin oluşumuna destek vermek, genç sinemacıları teşvik etmek, yaratıcılıklarını uluslararası boyut da sergileyebilme olanağı vermek, tali amaçlardır.

Lila Kağıt, bu organizasyona sponsor olarak, sanata ve sanatçıya verdiği önemi ve desteği bir kez daha ortaya koymuştur. Yarışmanın Basın Lansmanı

Yarışmanın Gala ve ödül gecesi 14 Nisan 2012 tarihinde Mecidiyeköy Profilo Kültür Merkezi'nde gerçekleşmiştir.

Uzaktan Yakından Resim sergisi

Lila Kağıt’tan Eğitime Bir Destek Daha!

Lila Kağıt sponsorluğunda gerçekleştirilen “Uzaktan Yakından” konulu fotoğraf sergisi 14-24 Kasım tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde fotoğraf severlerle buluştu.

14 Kasım 2011 Pazartesi günü saat 19:00 da açılışı yapılacak olan sergiden elde edilecek gelir Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na bağışlandı.

Sergide yer alan fotoğraflar dört profesyonele ait. Profesyonel çalışma hayatlarında fotoğraf sanatına yer ayırmayı bir gereklilik olmaktan çok farklı bakış açılarını görmek ve öğrenmeyi sürekli hale getirmek olarak tanımlıyor fotoğrafçılar.

“Uzaklarda görünen her ne varsa kendi içinde ayrı bir görsellik ve bir bütünlük oluşturur, benzer şekilde yakından görünen de kendi içinde ayrı bir görsellik ve bütünlük oluşturmaktadır’. Bu temayı öne çıkarmak için objektiflerini kimi zaman bir çiçeğin dokusuna kimi zaman daha büyük bir bütüne, şehrin yeni dokusuna objektiflerini çeviren 4 fotoğrafçı; Bütünden detaya doğru arayışlarında, karşılarına çıkan ummadıkları karelerle, bütüne bakıp detayları kaçırmak, detaylarda kalıp bütünü görememeyi yansıtmaya çalışıyorlar.

“Uzaktan Yakından” adlı sergide Cengiz Solakoğlu, Orhan Öğücü, Mehmet Gürsoy ve Yılmaz Bulut’un 45 fotoğrafı yer aldı.

Türkiye’de temizlik kağıtları sektöründe lider olmayı hedefleyen Lila Kağıt, 2010 yılı Kasım ayından beri Maylo markalı ürünlerinin satışından elde edilen gelirin bir kısmını Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na aktararak, çocukların eğitimine katkı sağlamaktadır.

Maylo TEGV işbirliği

Eğitimin gelecekteki çocuklarımızın en büyük güvencesi olduğuna inanan Maylo, bu alanda Sosyal sorumluluğunun bilincinde bir marka olarak üzerine düşeni yapmak için gönülden çalışıyor. Bu amaçla 2010 yılı Kasım ayından beri Maylo markalı ürünlerinin satışından elde edilen gelirin bir kısmını Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na aktararak, çocukların eğitimine katkı sağlıyor. Bu projenin duyurumunu 2012 yılında “Bazen en sağlam köprüler kağıttan yapılır” söylemiyle destekleyen Maylo, kağıt gibi çabuk yırtılabilen bir ürünün, doğru sebeplerle, doğru hedefler için kullanıldığında, çok güçlü amaçları yerine getirebilecek güçte olabildiğinin mesajını veriyor.

TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

"Bir çocuk değişir, Türkiye değişir” diyerek 1995 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, 7-16 yaş arası çocukların Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturmayı ve uygulamayı amaçlamaktadır.