Yükselen Standartlar

Orhan Öğücü

Marmara Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü, 1955 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi.

Üniversite’ye kadar eğitimini burada sürdürdü. 1973 yılında Üniversite Eğitimi için İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, “Makine Mühendisliği” bölümünü tamamlayarak Gaziantep’e geri döndü ve 2 yıl Gaziantep ODTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Profesyonel iş hayatına 1984 yılında Çorlu’da Marmara Pamuklu Mensucat’ın kurulumunda ve yönetiminde çalışmaya başlayarak adım attı.

1984 yılında kurulan Marmara Pamuklu Mensucat İplik işletmesini 2004 yılında Boyahane işletmesi, 2005 yılında Enerji Santrali ve 2007 yılında Lila Kağıt gibi yerli yatırımlar takip etti.

Evli ve 2 çocuk babası olan Orhan Öğücü, 1968 yılında ilk kez tanıştığı ve o günden beri bir hobi olarak devam ettiği fotoğrafçılık merakını “fotoğraf bakmayı, bakarken görmeyi öğretir” cümlesiyle tanımlıyor. Tanıştığı ilk andan itibaren detaylarla ilgili çekimler yaparak arşivini genişletiyor. Çektiği fotoğraflarda özellikle hayatın detaylarına yaptığı yolculuklarla ilgili fotoğraflarını paylaşmaktan büyük keyif alıyor.


Celal Öğücü

Marmara Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Öğücü, 1958 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi.

Üniversite’ye kadar eğitimini burada sürdürdü. 1979 yılında Üniversite Eğitimi için İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, “Kimya Mühendisliği” bölümünü tamamladı ve akabinde “Polimer Kimya” üzerine yüksek lisansını tamamlayarak İstanbul’a geri döndü ve Profesyonel iş hayatına Çorlu’da Marmara Pamuklu Mensucat’ın kurulumunda çalışmaya başlayarak adım attı.

1984 yılında kurulan Marmara Pamuklu Mensucat İplik işletmesini 2004 yılında Boyahane işletmesi, 2005 yılında Enerji Santrali ve 2007 yılında Lila Kağıt gibi yerli yatırımlar takip etti.

Evli ve 1 çocuk babası olan Celal Öğücü, gençlik yıllarında tanıştığı ve o günden beri bir hobi olarak devam ettiği mimarlığın yanı sıra tarih ve güzel sanatlarla da ilgilenmektedir; ayrıca seyahat ettiği farklı ülkelerin tarihlerini de incelemekten de büyük keyif alıyor.


Aydın Öğücü

Marmara Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Aydın Öğücü, 1961 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi.

Üniversite’ye kadar eğitimini burada sürdürdü. 1982 yılında Üniversite Eğitimi için İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, “Polimer Kimya Mühendisliği” bölümünü tamamlayarak İstanbul’a geri dönerek Profesyonel iş hayatına Marmara Pamuklu Mensucat’ın kurulumunda çalışmaya başlayarak adım attı.

1984 yılında kurulan Marmara Pamuklu Mensucat İplik işletmesini 2004 yılında Boyahane işletmesi, 2005 yılında Enerji Santrali ve 2007 yılında Lila Kağıt gibi yerli yatırımlar takip etti.

Evli ve 3 çocuk babası olan Aydın Öğücü, Üniversite yılında ilk kez tanıştığı ve o günden beri bir hobi olarak devam ettiği gitar merakına ilerleyen yıllarda piyanoyu da eklemiştir.


Cengiz Solakoğlu

1943 Erzurum doğumlu Cengiz Solakoğlu 1964 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olduktan sonra, 1967 yılında Beko Ticaret’te satış elemanı olarak iş hayatına atıldı.

1977 -1983 yılları arasında Beko T.A.Ş’nin, 1983-1991 yılları arasında Atılım A.Ş’ nin Genel Müdürlüğünü yaptıktan sonra, 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığına atandı. 1994 yılında Tüketim Grubu Başkan’lığına getirildi. Mevcut görevinin yanı sıra 1996-1998 arasında Koç Holding Yürütme Kurulu Üyeliğinde bulundu. 2002 yılında atandığı Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığından 60 yaş sınırı nedeniyle 2004 Yılında 37 yıl 8 ay çalıştığı Koç Topluluğundan emekli oldu.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Kurucuları arasında yer alan Cengiz Solakoğlu Vakfın kuruluşundan bugüne kadar aralıksız Vakfın Yönetim Kurulunda yer aldı ve 2002-2004 tarihleri arasında Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. 2004 yılında Ekonomist dergisi tarafından Yılın Sivil Toplum Önderi Seçildi. 2007 yılında yeniden Türkiye Eğitim Gönüllü Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi.

Halen bir çok şirkette Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Solakoğlu, amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmektedir. Yeni tutkusu fotoğrafla yaşanan anları kaydetmekten keyif almaktadır.